INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teofil Florian Fukier      "Portret Teofila Fukiera" Ernesta Christiana Wesera, miniatura z 1835 r.

Teofil Florian Fukier  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Fukier Teofil Florian (1816–1891), kupiec warszawski, syn Floriana i Ewy Zuzanny z Neymanów, ur. dn. 28 XII w Warszawie. Pierwsze nauki pobierał w wojewódzkiej szkole oo. pijarów, po czym wyjechał na dalsze studia za granicę i ukończył Wyższy Instytut Handlowy w Loessnitzgrund pod Dreznem. Przez pewien czas pracował w znanych zakładach przemysłowych Ewansa, gdzie uczył się buchalterii. Po śmierci ojca († 1836) objął kierownictwo firmy, ponieważ jego starszy brat Franciszek był kaleką. W jakiś czas potem ożenił się z Heleną Janicką, córką profesora Szkoły Politechnicznej w Warszawie, z którą miał 6 dzieci. Teofil cieszył się niemniejszym niż ojciec szacunkiem i sympatią wśród współobywateli. Z ich ramienia piastował liczne urzędy. Był więc sędzią Trybunału Handlowego, radcą handlowym w Banku Polskim, starszym Zgromadzenia Kupców Warszawskich, kasjerem Towarzystwa Wspierania Artystów Muzycznych, ich Wdów i Sierot, członkiem Archikonfraternii Warszawskiej oraz naczelnikiem sekcji gospodarczej w Warszawskim Towarzystwie Dobroczynności. Słynął jako bibliofil i miłośnik muzyki. Zostawił po sobie wspaniałą bibliotekę. W domu jego odbywały się liczne koncerty, gromadzące wybitnych muzyków i najlepszą publiczność. W wydarzeniach 1863 r. brał udział, o czym wspomina Berg w swoich »Zapiskach o polskich spiskach«. Firma Fukierów pod jego rządami rozwijała się jak najlepiej. Podróżnicy, zwiedzający lub zatrzymujący się w Warszawie, uważali za rzecz konieczną odwiedzenie słynnej winiarni. F. był człowiekiem wysoce wykształconym, o dużej kulturze osobistej. Podczas pewnej biesiady, w odpowiedzi na łaciński toast, F. bez żadnego przygotowania przemówił w tymże języku. Wspomina o tym Gomulicki. Zmarł dn. 26 VI 1891 r.

 

Baruch M., Ród Fukierów, W. 1922; Jaworski T., Krótki rys dziejów miasta Warszawy oraz monografie rodzin Baryczków, Fukierów i Gizów, W. 1913; Łoza St., Rodziny polskie pochodzenia cudzoziemskiego osiadłe w Warszawie i okolicach, t. 1, W. 1932; Sobieszczański F. M., Dzielnica staromiejska w Warszawie, W. b. r.; Kraushar A., Życie domowe mieszczaństwa warszawskiego w wiekach dawnych, W. 1911; Berg M., Zapiski o polskich spiskach i powstaniach, W. 1906; » Kurier Warsz.« nr 175, 176 z dn. 15 (27), 16 (28) VI 1891; »Tyg. Il.«, nr 79 z dn. 4 VII 1891 r.

Zbigniew Wójcik

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.